Olea Europea (Olivovník Európsky)

Olivovník Európsky je jednou z vyžadovaných rastlín na Slovenku. Vyniká ako solitér alebo aj zakomponovaný do rôznych okrasných záhonov, vyvýšených obrubníkov ako aj zasadený priamo v trávniku. Všetko je o chuti a štýle záhrady. Z našich skúseností sa nám s výsadbou olivovníkov najčastejšie vyskytujú výsadby ako solitér.
Pestovanie: Olivovník nie je náročná rastlina na pestovanie pokiaľ sa dodržia tieto zásady: správna zálievka ,strih a hnojenie. Mnoho ľudí práve tu robí veľa chýb.
Oliva má rada dostatok vody, ale je veľmi háklivá na preliatie alebo dlhodobé státie vody v podmiske (v prípade kontajnerových rastlín). Prejavuje sa to najmä žltnutím lístkov s následným opadnutím. Rastliny sú veľmi odolné, dokážu veľmi rýchlo zregenerovať, či už koreňovej sústave alebo znovu zalistením koruny. Preto ja odporúčam olivy sadiť priamo do zeme, kde sa takýmto problémom dá veľmi ľahko predísť.
Ďalším veľmi častým problémom je málo vody a to najmä v letných mesiacoch. Oliva je rastlina, ktorá má vo svojej domovskej krajine na plantážach, kde sa pestujú stovky rokov, vyvinutý dostatočný koreňový systém, preto sú zásobené dostatkom spodnej vody. To im zaručuje plnohodnotný rast .Zálievku je potrebné dodržiavať tak, aby bol substrát stále vlhký, nie však príliš mokrý, ako som písal hore vyššie. Ak je rastlina zasadená v zemi, je potrebné ju občas poliať väčším množstvom vody najmä v lete. Vo voľnej pôde sa nestáva, že by sa rastlina prepolievala pokiaľ je dostatočne priepustný substrát. Preschnutie koreňového balu sa prejavuje postupným schnutím listov bez žltnutia s následným veľkým opadnutím listov až celej koruny. Takisto sa s dostatkom zálievky dokáže rýchlo zregenerovať.
Hnojenie a strihanie je taktiež veľmi dôležitou súčasťou pestovania. Olivovníky, ktoré sú pestované v nádobách potrebujú pravidelný prísun živín. Na trhu je veľa druhov hnojív - na stredomorské rastliny , palmy až po konkrétne hnojivá na olivovníky. Všeobecne je potrebné dusikaté hnojivo na okrasné dreviny . Dávkovanie hnojiva je vhodné dodržiavať vždy podľa návodu konkrétneho druhu hnojiva, či už je to tekuté, kryštalické alebo granulované hnojivo.
Strihanie olivovníkov praktizujeme trikrát do roka, jarný strih, pred letom a posledný strih môžeme praktizovať na jeseň. Strihaním sa koruna upravuje, a tým sa aj zahusťuje. Vyzerá potom kompaktne a upravene. Pri bonsaiových tvarovaných olivovníkov je možné strihať podľa potreby aj častejšie.
Výsadba olivovníkov nie je náročná, ale často si vyžaduje pri väčších rastlinách ťažkú techniku. Olivovníky nie sú náročné na pôdu, často ich vidieť rásť v skalnatých pôdach alebo v ťažkých ílovitých pôdach. Ak plánujete výsadbu odporúčame si jamu dobre pripraviť a v prípade nedobrej pôdy urobiť drenáž. Nie je to nutné v klasickej hnedozemi alebo čiernozemi. V ťažkej ílovitej pôde, kde stojí voda to určite odporúčame. Treba vykopať dostatočne veľký otvor , ktorý podsypeme ľahkým substrátom, rastlinu vložíme do jamy a opäť zasypeme substrátom a zalejeme vodou. Po určitom čase budete vidieť ako rastlina prosperuje tým, že sa jej začnú tvoriť nové listy a začne rásť objem koruny.
Naše rastliny pochádzajú zo severného Španielska, občas dovážame niektoré typy olivovníkov aj z juhu. Nakoľko sa venujeme olivovníkom už niekoľko rokov, máme s nimi bohaté skúsenosti či už v oblasti predaja, výsadby a pestovania. Každá rastlina, ktorá sa dováža a pestuje v Európe má svoj Fitosanitárny pas, čo zaručuje zdravie rastliny.
Škodcovia, ktorí sa u nás vyskytujú na olivovníkoch sú vlnatka. Sú to biele pavučinky po celej rastline. Často sa stáva, že sa toto ochorenie ukrýva priamo v substráte rastliny. Našim osvedčeným spôsobom je rastlinu vystriekať niekoľkokrát po sebe silným prúdom vody. Ak to nepomôže, treba použiť postrek Mospilan alebo Carate zeon. Ďalším častým škodcom je pleseň, ktorá sa vyskytuje hlavne vo vlhkom prostredí. Prejavuje sa tmavými fľakmi na listoch. Na plesne takisto existujú rôzne veľmi účinné postreky ako napríklad Champion.
Stanovište je tiež dôležité pre pestovanie. Olivovníky majú radi slnečné stanovište, ideálne na južnej strane, ale nie je to podmienka. Zvládne plné slnko celý deň, ale nemá problém ani s polotieňom. Výber vhodného miesta je dôležité najmä pre zimovanie rastliny, aby aj počas zimy mala čo najviac slnka.
Pestovanie na západnom a južnom Slovensku je už bez problémov, viac menej bez akejkoľvek zimnej ochrany. Odporúčame byť pripravený aj pre prípad , že by nás navštívila silnejšia zima. Preto je potrebne mať minimálne pripravený výhrevný kábel. V severných oblastiach je taktiež možné pestovať tieto exotické rastliny. Tu je ale potrebné mať aj zimnú ochranu a dostatočne silný výhrevný kábel a geotextíliu z prírodného materiálu, aby bola dostatočne vzdušná. Olivovníky sú mrazuvzdorné od -12 do -15st . Ich odolnosť je pomerne dosť vysoká, preto je možné ich pestovať aj v chladnejších oblastiach Slovenska.
Ak by ste potrebovali viac informácii o pestovaní týchto krásnych exotických rastlín neváhajte nás kontaktovať.
Tím Svetpaliem.sk